četvrtak, 29. prosinca 2016.
Masna jetra simptomi i prirodno lečenje Preuzeto sa stranice: http://zdravailepa.com/zdravlje/masna-jetra-simptomi-ishrana-dijeta/
.
Masna jetra poznatija kao steatoza jedno je od najučestalijih oboljenja ovog vitalnog organa. Od nje su najugroženije starije osobe (preko 50 god.), dijabetičari, ali i mlađa populacija sklona prekomernom unosu alkohola. Masnoća u jetri je sasvim normalna pojava, međutim ako ona čini više od 10 procenata tkiva, neophodno je započeti adekvatno lečenje.
Važno je prepoznati poremećaj pre nego što prouzrokuje ozbiljno oštećenje centralne laboratorije organizma. U ranoj fazi terapija se svodi na promenu načina ishrane i stila života. Zamašćena jetra u najvećem broju slučajeva neće dovesti do komplikacija koje su opasne po život, ali može uzrokovati brojne zdravstvene tegobe.
Šta je masna jetra, kako prepoznati prve simptome steatoze, koja se ishrana i prirodno lečenje preporučuje obolelima, saznajte u nastavku našeg članka..
Gde se nalazi jetra?
Jetra je najveći organ u našoj trbušnoj šupljini, smeštena je sa desne strane stomaka, odmah ispod dijafragme. Kod odraslih osoba teži od 1,2 do 1,6 kilograma. Mekana je i crvenkasto-smeđe boje. Ona je riznica vitamina, minerala, korisnih šećera i masnoća koje su našem organizmu neophodne za normalno funkcionisanje.
U jetri se štetne masnoće iz ishrane pretvaraju u materije koje su nam potrebne ili se filtriraju za izbacivanje iz organizma. Međutim, ukoliko je količina masti u tom organu veća od pet odsto njegove ukupne mase, tada se radi o poremećaju poznatom kao masna jetra. U tom slučaju dolazi do zapaljenskog procesa i moguće je uvećanje ovog organa.
Reč je o stanju koje se obično javlja između 40. i 60. godine i ne smatra se ozbiljnom bolešću. Međutim, ukoliko se steatoza jetre ne uoči na vreme, može dovesti do ozbiljnih oboljenja, poput ciroze, koja može biti opasna po život.U tom slučaju dolazi do stvaranja ožiljaka na jetri koji se, uprkos tome što se ovaj organ može regenerisati, ne mogu sanirati. Sve ovo znatno otežava obavljanje njenih najosnovnijih funkcija.
Koji se simptomi masne jetre najčešće javljaju
Masnoće se u jetri gomilaju tiho – u najvećem broju slučajeva bez ikakvih tegoba. Upravo zbog toga se ovo oboljenje dosta teško dijagnostikuje, neretko izostaju rane manifestacije bolesti.
Ako se simptomi masne jetre ipak jave, mogu obuhvatiti hroničan umor, bol u gornjem delu stomaka s desne strane i gubitak apetita, a samim tim i telesne težine. Ponekad se javljaju i problemi sa koncentracijom i pažnjom.
Masna jetra se najpreciznije potvrđuje ultrazvukom, CT pregledom ili biopsijom , a lečenje se zasniva na promeni načina ishrane i životnih navika. To podrazumeva regulisanje telesne težine i umereno bavljenje fizičkom aktivnošću. Preporučuju se svakodnevne šetnje, lagani džoging, vežbe, vožnja biciklom i dr..
Istraživanja su pokazala da je 15-20 minuta šetnje dnevno dovoljno da se količina masti u jetri smanji, a svaka fizička aktivnost može pomoći i u topljenju suvišnih kilograma.
Ako je posredi alkoholna masna jetra, poboljšanje se najčešće javlja šest do osam nedelja nakon prestanka konzumiranja napitaka koji ga sadrže.
masna jetra prirodno lečenje
Uzroci masne jetre su brojni
Dugotrajno konzumiranje alkohola najčešći je, ali ne i jedini okidač za gomilanje masti u jetri. Na to mogu uticati genetske predispozicije, ali i gojaznost.
Ovaj organ je krhkiji kod dijabetičara, ali i onih koji se suočavaju sa metaboličkim sindromom, u čijoj je osnovi smanjena osetljivost ćelija na insulin. Masna jetra kod šećeraša može predstavljati itekako ozbiljan zdravstveni problem.
Takođe, lečenje kortikosteroidima i citostaticima može dovesti do nakupljanja masti i toksina u jetri, a veliku ulogu igra i nepravilna ishrana koja obiluje transmastima. Trebalo bi izbegavati prerađene namirnice koje sadrže rafinisano brašno i šećer, a umesto rafinisanih ulja treba koristiti hladnoceđena.
Masna jetra ishrana koja se ne preporučuje
Dijeta za masnu jetru je obavezan deo lečenja i ona podrazumava veoma specifičan jelovnik. Oporavak jetre nije lagan, niti se ovaj organ može regenerisati preko noći. Morate biti uporni i dosledni u terapiji, kako bi došlo do poboljšanja i na kraju i do izlečenja.
Najpre saznajte koje namirnice trebate izbaciti iz vašeg dnevnog menija kada je zamašćena jetra posredi.
To su na prvom mestu životinjske masnoće: svinjska mast, kožica od pileta, kobasice, slanina, pavlake, sirevi, salame, viršle, šunka, mleko i dr. Ishrana za masnu jetru najstrože zabranjuje prženje hrane uz korišćenje rafinisanih ulja, kao i pohovanje iste…
Izbegavajte kekse, torte, kolače, čokoladu, čipseve, krekere, takođe nemojte jesti peciva i hleb od belog brašna, testenine, pirinač i dr. Zaobiđite margarin, majonez i puter u širokom luku, čak iako ste zdravi, a naročito onda ako vam je dijagnostikovana masna jetra.
Budite oprezni sa unosom gaziranih napitaka, jer sadrže koncentrovane šećere, te ih je najbolje u potpunosti odbaciti. Kafu smanjite na minimum, cigarete i alkohol zaboravite što pre.
Dozvoljene namirnice kod steatoze
Masna jetra zahteva pravilno izbalansiran jelovnik uz dobru detoksikaciju organizma. Najbolja preporuka je konsultacija sa lekarom ili nutricionistom pre primene dijete. Kada ste gore pomenute namirnice postepeno počeli izbacivati iz ishrane, uvodi se zdrava prirodna hrana..
Dijeta za masnu jetru podrazumeva veće količine sezonskog povrća i svežeg voća uz nezaobilazne integralne žitarice. Na prvom mestu to su ovas, spelta i proso, koje je najbolje pripremati kroz različita variva i čorbe. Ne zaboravite na zdrave mahunarke ( boranija, leblebije, pasulj, grašak i soju)..
Koristite isključivo hladnoceđeno laneno ili maslinovo ulje. Jedite veće količine orašastih plodova – lešnike, bademe i orase. Ne zaboravite na lanene semenke, suncokret, susam i seme bundeve. Pijte veće količine tečnosti, prednost dajte prirodno ceđenim sokovima i blagim biljnim čajevima.
Masna jetra ne isključuje konzumiranje mesa u potpunosti, vi ga možete jesti ali ne svako. Slobodno jedite pileće i ćureće meso, ali bez kožice – nikako nemojte pržiti. Ovo pravilo važi i za krompir.
Po mogućnosti pripremajte što češće ribu u foliji (makar 2 puta sedmično) i poslužite je uz svežu zelenu salatu sa malo maslinovog ulja. Jedite dosta povrća (kratko ga obarite), koristite posne testenine, unos jaja ograničite na max 2-3 nedeljno.
Kako očistiti masnu jetru prirodnim lekovima
U našoj narodnoj medicini pominju se brojne recepture za čajeve i pripravke od lekovitog bilja. Masna jetra nije nepoznanica u ovim krajevima, stoga su i prirodni lekovi dosta zastupljeni.
Pomažu gujina trava i čičak
Gujina trava smatra se najboljom saveznicom jetre, jer sadrži silimarin, koji podstiče regeneraciju oštećenih ćelija tog organa, pritom štiteći one zdrave. Koristi se u lečenju kako alkoholičarske, tako i masne jetre izazvane drugim faktorima.
Dostupna je obliku suplemenata, a od njenog semena može se napraviti čaj z i to tako što se:
Pola kašičice semena prelije sa 2 dl hladne vode. Zagreva se do ključanja, a nakon što odstoji pola sata, procedi se i popije pre ručka.
Silimarina ima i u semenu i korenu čička, te je čaj od te biljke takođe moćan saveznik u borbi protiv masne jetre.
Pravi se tako što se 1 kašika korena prelije s 250 ml ključale vode. Pije se 2-3 puta dnevno, ali ne duže od dve nedelje.
Pijte zeleni čaj svakodnevno
Masna jetra se može lečiti i pomoću zelenog čaja. On deluje kao antioksidans i ublažava upalne procese, sprečavajući nakupljanje masti u centralnoj laboratoriji organizma. Pritom je štiti od oštećenja, a pomaže i u borbi sa suvišnim kilogramima, koji su ponekad okidač za nastanak steatoze jetre.
Ne zaboravite maslačak
Koren maslačka podstiče detoksikaciju jetre, ali i regeneraciju oštećenih ćelija, pa se takode preporučuje kada je reč o ovom zdravstvenom problemu.
Čaj se priprema tako što se samelje sušeni koren biljke, pa se dve kašičice praha preliju šoljom ključale vode. Pije se tri puta dnevno.
Fenomenalna lincura
Može pomoći i čaj od korena lincure, koji se priprema tako što se:
Jedna kašika grubo usitnjenog korena prelije sa 200 ml hladne vode. Zagreva se do ključanja, a nakon što odstoji 30 minuta, procedi se i pije tri puta dnevno po jedna šolja čaja pre jela.
Pored toga, masna jetra se uspešno leči čajevima od nane i koprive
Masna jetra lečenje surutkom
Ova poznata narodna receptura je provereno delotvorna. Sve što trebate činiti jeste da ispijate svaki dan od 0,5 do 1 litra surutke, najmanje mesec dana kako biste oporavili ovaj vitalni organ.
Povezano: kako napraviti surutku kod kuće
Najbolji lekoviti čajevi za masnu jetru
Kako ovo oboljenje jetre najčešće pogađa pedesetogodišnjake, za njih smo pripremili još 4 izvanredne čajne mešavine..
Uzeti po punu kašiku sitno iseckanog cveta i lista podubice, lista nane i koprive i rizoma pirevine. Sipati sve u 7 deci proključale vode, a nakon što odstoji 2 sata procediti i piti po šolju tri puta dnevno pre jela tokom 10 dana.
Uzeti po 1 kašiku sitno iseckanog pelinovog lista, korena maslačka, lista koprive i nadzemnog dela troskota. Izručiti u 7 dl ključale vode, procediti posle 2 sata i piti po 2 decilitra pre doručka, ručka i večere tokom pet dana.
Uzmite po supenu kašiku sitno iseckanog korena čička, korena celera, lista breze i lista nane. Sipati u 7 dl ključale vode, procediti posle 2 sata i piti po 2 decilitra tri puta dnevno pre glavnih jela, tokom pet dana.
Masna jetra se uspešno leči i sledećom mešavinom:
Uzeti po 1 kašiku sitno naseckanog cveta i lista kičice, korena vodopije, lista gorke deteline i lista i cveta kantariona. Sipati u 7 deci provrele vode, procediti pošto odstoji 2 sata i piti 10 dana, tri puta dnevno pre obroka po jednu šolju.
Šta je dobro za masnu jetru od začina
Ako jelima dodate beli luk, možete smanjiti količinu masti u jetri. On podstiče njenu detoksikaciju, ali ne preporučuje se osobama koje imaju nizak krvni pritisak.
Kurkuma je takođe dragocen začin, jer podstiče regeneraciju oštećenih ćelija jetre i takode stimuliše izbacivanje štetnih materija iz laboratorije organizma. Ipak, nju ne bi trebalo da koriste oni koji piju lekove za razređivanje krvi.
Pritom, trudite se da doručak ili večeru ponekad servirate u dvorištu ili na terasi, jer izlaganje sunčevoj svetlosti obezbeđuje dovoljno vitamina D, koji je zajedno s vitaminom E neophodan da bi se masna jetra izlečila i normalno funkcionisala. Obavezno se šetajte po prirodi, i bavite se sportom makar rekreativno.
Verujemo da ste saznali šta je masna jetra i kako se ista leči prirodnim putem, preporučujemo članak: koja je najbolja hrana za jetru..
Drugima se dopalo, ne propustite:
Alkoholna ciroza jetre simptomi i lečenje biljem
Najbolja hrana za jetru
Kako lečiti alkoholizam prirodnim putem
Ranica na grliću materice simptomi i lečenje
Kako se pije kozja surutka za mršavljenje
Zelena mrena na oku simptomi i prirodno lečenje.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
Nema komentara:
Objavi komentar