petak, 16. rujna 2016.

Čuvarkuća i med kao lek za ciste Preuzeto sa stranice: http://dijetamesecevemene.com/zdravi-recepti/cuvarkuca-i-med-kao-lek-za-ciste/

čuvarkuća i med kao lek




.
Čuvarkuća i med kao lek postižu odlične rezultate za lečenje mioma i cista na materici. Ova lekovita kombinacija je poznata narodna receptura, ali nije i jedina koju ćemo podeliti sa vama u ovom članku. Kao veoma delotvoran pokazao se i čaj od čuvarkuće, mast, tinktura, obloge i nezaobilazni svež sok od svežih listova.

Ovi prirodni lekovi su delotvorni za lečenje upale uha, bronhitisa, kožnih problema, protiv kurjeg oka, eliminišu nervozu i stres, ublažavaju menstrualne tegobe i još mnogo toga.Čuvarkuća i med su nezaobilazni u fitoterapiji i svakako su vredni pažnje..

OVA BILJKA NE ČUVA SAMO KUĆU

Čuvarkuća biljka je dobila svoj naziv po starom verovanju da može sačuvati kuću od požara, groma, zlih sila i drugih negativnih pojava. Ne znamo da li štiti od groma i požara, ali dokazano je da biljka čuvarkuća sprečava i leči mnoge bolesti a pritom održava dobro zdravlje. U pitanju je vrlo otporna vrsta, što dodatno opisuje i njen latinski naziv Sempervivum, koji u prevodu znači „uvek živa“.

U nekim krajevima se pod gore pomenutim zlim silama pominju i vampiri, veštice kao i puno drugih negativnih pojava, kojima se ovde nećemo baviti, jer su to teme više namenjene za kakav vidovnjačko-čarobnjački portal, što mi svakako nismo. Koga zanimaju takve teme ima priličan izbor u online okruženju. Nas interesuje isključivo fitotarapija i sa njom ćemo se ovde i baviti.



Čuvarkuća i med su samo jedan od mnogobrojnih recepata koji su vredni pomena, jer su delotvorni za stomak i svakako će doprineti boljem zdravlju u celini. Drugi narodni nazivi za ovu biljku su: pazikuća, čuvarka, stolist, vazdaziva, grluša …

LEKOVITA SVOJSTVA ČUVARKUĆE

Listovi čuvarkuće se beru od marta do oktobra, mada su najlekovitiji i najdelotvorniji preko leta, a njihov dragoceni sastav ne menja se ni nakon zamrzavanja. Ako se uzgaja u saksiji, može se brati čitave godine. Za gajenje čuvarkuće važno je da kažemo i to da ova višegodišnja biljka može da naraste do 30 cm i otporna je na niske i visoke temperature, a pogotovo na sušu, jer joj prija sunce.

Uspeva gotovo svuda, na stenama, između kamenja, na veoma različitim tipovima zemljišta, čak i na krovovima od kuća, a može se gajiti i u saksiji. Gde god da je posadite, nećete pogrešiti – imaćete divan ukras i prirodni lek nadohvat ruke.

Boja čuvarkuće varira od zelene do bordo i ljubičaste, listovi su joj u obliku rozete, dok se cvetovi formiraju na vrhu i najčešće su crvene boje. Ova lekovita biljka sadrži tanin, masno ulje,nbiljnu sluz ,smolu, kalcijum-malat,jabučnu i mravlju kiselinu, a u narodnoj medicini čuvarkuća kao lek se koristi zbog toga što ima diuretička i protivupalna svojstva te sposobnost da steže sluzokožu i kožu.

Biljka se primenjuje kao sok, obloga, mast, tinkture, čaj a naročito je delotvorna kombinacija čuvarkuća i med jer pomaže u lečenju cista, mioma na materici, kod upale jajnika i sl..

ZA UPALU UHA UPOTREBITE LIST ČUVARKUĆE

Čuvarkuća biljka u našem narodu ima još jedan naziv – uhovnik – zbog njenog izvanrednog terapijskog delovanja u slučaju bolesti ušiju. Naše bake ukapavale su sok od lista čuvarkuće u uho kako bi se neprijatni bol umirio. Sok iz listova ove biljke rastvara višak smole u uhu i ublažava bol, a pomaže i u slučaju nagluvosti. Mnogi su se uverili u efikasnost ovog narodnog leka, a danas čak i neki pedijatri preporučuju upotrebu čuvarkuče u slučaju upale uha.

Lečenje se sprovodi tako što se iscedi 2-3 ml soka iz lista biljke, nakapa u uho, sačeka se neko vreme da odleži i nakon nekoliko minuta pusti da sok od čuvarkuće iscuri iz uha. Recimo i to da je bol u ušima jedan od najneugodnijih i najneprijatnijih koji možemo osetiti, te da nam je svaka pomoć dobrodošla.

Čuvarkuća za uho je svakako izvanredna i dobrodošla pomoć kod pomenutih bolova, ali i za rastvaranje smole jer rešava problem sa nagluvošću.

Ovaj odličan narodni lek kao i recept čuvarkuća i med nikako ne smemo zaboraviti, već ih treba sačuvati od zaborava, za buduće generacije koje dolaze..

ČUVARKUĆA KAO LEK – ZA ŠTA JE DOBRA

Odgovor je krajnje jednostavan,za još puno toga…Čuvarkuća i med kao lek za ciste i miome, sok od čuvarkuće za bolesti uha o kojima smo već pisali, za kožne probleme, protiv bronhitisa, protiv nervoze i stresa, pa da krenemo redom.

Čuvarkuća biljka ima slično delovanje kao aloja, koja je poznata u lečenju različitih kožnih tegoba. Zahvaljujući antiupalnim i antiseptičkim svojstvima, odlična je prva pomoć protiv opekotina, ugriza i uboda insekata, jer pruža brzo olakšanje i smirenje.


 


Čuvarkućom možete tretirati kurje oči, pegice, rane i čireve na koži, bradavice na rukama, herpes zoster, tvrdu kožu na tabanima – i to jednostavnim premazivanjem problematičnog mesta sveže isceđenim sokom ili stavljanjem obloga od presečenog lista.

Sok od čuvarkuće pomaže i u slučaju bronhitisa, upale grla, gnojne angine, gnojne upale zuba i infekcija, ali i zloćudnih bolesti usne duplje.Veruje se da biljka čuvarkuća neutrališe delovanje štetne energije, ublažava posledice kod stresa i reakcije na promene vremena – kod metereopata, pomaže u isceljenju bolesti, stabilizuje i umiruje nervni sistem te nam povećava radnu sposobnost.

čuvarkuća i med kao lek

ČUVARKUĆA I MED KAO LEK RECEPT

U pitanju je izvanredni- univerzalni lek, koji se može upotrebiti kod različitih problema i zdravstvenih tegoba. Čuvarkuća i med otklanjaju ciste, miome, leče tegobe sa želucem koje izaziva helikobakter pilori, jačaju imunitet, ublažavaju probleme sa štitnom žlezdom, olakšavaju varenje, popravljaju probavu, eliminišu zatvor i regulišu problem sa tvrdom stolicom, leče zapaljenje sluzokože i mnoge druge bolesti i tegobe.

Mnogi su ovaj narodni lek probali i zaklinju se u njegovu delotvornost, a evo kako se pravi:

300 grama sočnih listova čuvarkuće samleti u mašini za meso ili blenderu i pomešati sa 500 grama domaćeg što kvalitetnijeg meda. Staviti u staklenu teglu, umotati u foliju i ostaviti da stoji poklopljeno u frižideru.
Med i čuvarkuća kao lek se uzimaju ujutru na prazan stomak i to po jedna čajna kašičica, a pola sata nakon toga se ništa ne jede i ne pije. Najveća zasluga ovog prirodnog leka je za detoksikaciju i čišćenje organizma od nagomilanih štetnih toksina.

Nema bolje i zdravije recepture za ubrzanje metabolizma nego što su to čuvarkuća i med, a blagotvorni su nakon jakih obroka,posle obilnijih gozbi, raznih veselja i proslava, kad obično preteramo sa jelom i pićem i u svakom drugom smislu…

KAKO SE PRAVI ČAJ OD ČUVARKUĆE?

Za čaj od čuvarkuće se zna da se koristi u slučaju menstrualnih grčeva kao i kod obilnih menstruacija, čireva i dijareje. Priprema se tako što se 10 grama sveže ili 12 grama osušene čuvarkuće kuva oko 15 minuta u 2,5 dl vode. Nakon toga se procedi i ostavi da se ohladi. Pije se šolja čaja ujutro na prazan stomak, a nakon toga svaki sat po jedna kašika čaja. Uz recept čuvarkuća i med, ovo je jedna od najdelotvornijih i najprimenjivanijih receptura u našoj narodnoj medicini,kada je ova biljka u pitanju..

Recimo još i to da su čuvarkuća i med veoma ukusna kombinacija, koja će se mnogima svideti. Ono što je najbolje kod ovog narodnog recepta je da ga možete konzumirati i bez ikakve prethodne potvrđene dijagnoze od strane lekara i stručnih lica.



Naime vi ga možete koristiti i kao potpuno zdravi,tada ćete delovati preventivno i sprečićete velik broj oboljenja. Ova smesa sprečiće dalji pad imuniteta jer sadrži neke od najboljih sastojaka koje nam priroda daruje i koji se naročito delotvorni zajedno u sinergiji ..

Drugima se dopalo i ovo:
Cista na bubregu simptomi i lečenje čajevima
upala srednjeg uha simptomi kod odraslih i dece
čaj od nevena za ciste | dejstvo
Bokvica i med kao lek za želudac
Stolisnik čaj od hajdučke trave
Čaj od breze kao lek


Preuzeto sa stranice: http://dijetamesecevemene.com/zdravi-recepti/cuvarkuca-i-med-kao-lek-za-ciste/

Nema komentara:

Objavi komentar